מהי המומחיות של פסיכולוג ילדים ונוער

מהי המומחיות של פסיכולוג ילדים ונוער

טיפול פסיכולוגי היה נתפס בעבר כטיפול השמור לאנשים עם בעיות נפשיות קשות. לרוב, מי שהיה הולך לפסיכולוג היה נחשב כטיפוס בעייתי, וטיפולים פסיכולוגיים היו משהו להתבייש בו. למזלנו, החברה של היום כבר מזמן לא מתייחסת לפסיכולוג בצורה הזו. רבים מבינים שמדובר בכלי עזר מדהים שיכול לסייע לנו להשתחרר מתפיסות ודפוסים שטמועים בנו כתוצאה מחוויות ילדות שונות, ומבינים את היכולת של טיפול כזה לשפר משמעותית את איכות החיים. רבים בוחרים בטיפול ככלי להתמודד עם חלקים פחות מפותחים אצלם בחיים, ומשנים את עצמם בזכות הטיפול.

במה שונה פסיכולוג ילדים מפסיכולוג שמטפל במבוגרים?

בהחלט ניתן להבין מדוע מבוגרים בוחרים ללכת לטיפול פסיכולוגי, אבל רבים מתקשים להבין מדוע ילדים זקוקים לטיפול שכזה. אנחנו מאמינים הרי שהילדים שלנו מאושרים, שהבעיות שלהם פחותות, שהם לא חווים קשיים, ושהם יודעים להעריך את עצמם ולהגשים את עצמם ללא מעצורים, אולם לא תמיד כך הדבר. ילדים רבים חווים טראומות ונקלעים למצבים של חרדה ודיכאון, וגם הם, בדומה למבוגרים זקוקים לטיפול פסיכולוגי מעמיק. לעיתים הקושי נובע מתוך קשיים או אירועים שקרו בתוך המשפחה, לעיתים בעקבות קשיים חברתיים, ולעיתים אפילו בעקבות אסונות וגורמים חיצוניים.

אז מה למעשה מבדיל פסיכולוג ילדים מפסיכולוג שמומחה לטיפול במבוגרים? פסיכולוג ילדים חייב להיות מומחה לטיפול בילדים ולהכיר את דרכי הטיפול שיכולות לסייע לגילאם השונים. על איש המקצוע לנסות להתחבב עלי הילד ולגרום לו לתת בו אמון באמצעות דרכים שונות. הפסיכולוג צריך להבין איפה התשוקות והאהבות של הילד, ולנסות להתחבר אליו דרך הדברים שהוא אוהב. שיטת הטיפול בילדים פעמם רבות שונה ממבוגרים, הגישה לילד צריכה להיות אחרת, ואיש מקצוע טוב חייב לדעת לקרוא את הילד גם מבין השורות. מבוגרים רבים נוטים שלא לספר את שעל ליבם, אז על אחת כמה וכמה ילדים, שלעיתים קשה להבין מה מסתתר בנבכי נפשיהם. פסיכולוג ילדים טוב ומקצועי ידע לנתב את הטיפול בדרכים שונות, ולנסות להוציא מהילד את הגרסה הטובה ביותר שלו, ולסייע לו להתמודד עם הגורמים המעכבים.

איך נבחר פסיכולוג ילדים ונוער מומחה?

לא כל פסיכולוג יכול להיות פסיכולוג ילדים ונוער מומחה, ולא כל איש מקצוע, כשיר ויכול לטפל בילדים ובנערים. אז איך תדעו שבחרתם בבעל מקצוע טוב בעבור הילד שלכם? בראש ובראשונה חשוב מאוד לבדוק כי הפסיכולוג אכן בעל הכשרה מתאימה לטיפול בילדים ונוער. שנית, חשוב מאוד לערב את הילד או הנער בטיפול ובבחירת המטפל, ולוודא שאכן יש חיבור טוב ביניהם. כמו שאתם לא הייתם רוצים ללכת לטיפול אצל איש מקצוע שאתם לא מתחברים אליו, טוב ככל שיהיה, כך גם הילד שלכם היה רוצה מישהו לסמוך עליו. חשוב מאוד שפסיכולוג ילדים ונוער מומחה יתן את התחושה שזה המקום הבטוח של הילד, ויאפשר לו לחלוק את הפחדים והקשיים שלו מבלי שהם יודלפו החוצה, גם לא לבני המשפחה הקרובים. אחרי הכל, טיפול טוב מבוסס בראש ובראשונה על אמון, במיוחד כשמדובר טיפול בילדים.